Obecna sytuacja na rynku nieruchomości
Obecna sytuacja na rynku nieruchomości jest skomplikowana dla wielu kupujących. Rosnące ceny mieszkań sprawiają, że coraz trudniej jest znaleźć odpowiednie lokum o odpowiedniej lokalizacji i metrażu. Wysokie koszty robocizny i materiałów budowlanych powodują, że żadna inwestycja nie jest tania. Ponadto inflacja wpływa na ciągły wzrost cen nieruchomości, co jeszcze bardziej utrudnia sytuację na rynku. Problemy z uzyskaniem kredytów hipotecznych powodują, że wiele osób musi odłożyć plany zakupu mieszkania na później.
W szczególnie trudnym położeniu znajdują się osoby młode, które właściwie nie mogą liczyć na mieszkanie bez wkładu własnego. Brak mieszkań dla nich jest jednym z głównych problemów. Co więcej, wyśrubowane wymagania banków przy rozpatrywaniu wniosków kredytowych przekładają się na niewielką zdolność kredytową. Młodzi ludzie zatem muszą dłużej oszczędzać na swoje mieszkanie lub zrezygnować z marzeń o własnym lokum. Może to prowadzić do sytuacji, w której będą zmuszeni do wynajmowania mieszkań przez dłuższy czas, co z kolei wpłynie negatywnie na ich finanse i ich zdolność do oszczędzania na przyszłość. Mimo spadających możliwości nabywczych potencjalnych klientów, ceny nieruchomości wciąż rosną, przez co jeszcze trudniej jest sobie na nie pozwolić.
Trudności w finansowaniu zakupu i budowy domów i mieszkań
Przy udzielaniu kredytów hipotecznych, banki stawiają wiele wymagań, których spełnienie jest niezbędne dla otrzymania pożyczki. Pierwszym i najważniejszym kryterium jest wysoki wkład własny. Banki zazwyczaj wymagają, aby pożyczkobiorca wpłacił minimum 20% wartości nieruchomości, która ma być zabezpieczeniem kredytu. Przy obecnych cenach mieszkań o powierzchni większej niż 35 m2 jest to bardzo często kwota przekraczająca nawet 100 tysięcy złotych. Kolejnym istotnym warunkiem jest stabilność zarobków, czyli posiadanie umowy o pracę na czas nieokreślony oraz regularne wpływy na konto bankowe. Większość udzielanych kredytów ma zmienną stopę procentową, a to co prawda nieco podnosi zdolność kredytową, ale i ryzyko, że z czasem rata wzrośnie. Przy budowie na kredyt dodatkowo konieczny jest odpowiedni kosztorys. Przy rosnących lawinowo kosztach robocizny i zakupu materiałów jest on trudny do przewidzenia.
Kooperatywa mieszkaniowa i jej najważniejsze założenia
Odpowiedzią na wszystkie powyższe problemy może być kooperatywa mieszkaniowa. 1 marca 2023 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o kooperatywach mieszkaniowych, która wprowadza wiele zmian i ułatwień dla tego typu spółek. Jest to forma organizacji, w której co najmniej trzech inwestorów zakłada spółkę, która ma na celu zakup działki oraz/lub budowę bądź remont nieruchomości. Ustawa w Polsce reguluje działanie tego typu organizacji oraz jasno określa, że celem ma być realizacja inwestycji mieszkaniowych na własny użytek. W przypadku kooperatywy mieszkaniowej głównym celem jest zapewnienie łatwiejszego dostępu do kredytów hipotecznych dla osób, które nie są w stanie samodzielnie wziąć takiego pożyczki. Wspólna inwestycja przynosi korzyści nie tylko finansowe, ale także pozwala na zdobycie większej siły nabywczej przy zakupie materiałów budowlanych i usług remontowych. Ustawa zobowiązuje kooperatywy mieszkaniowe do dokładnego i przejrzystego zarządzania finansami oraz przestrzegania zasad równości w podejmowaniu decyzji dotyczących nieruchomości.
Najważniejsze zalety w formule kooperatywy mieszkaniowej
Takie rozwiązanie niesie ze sobą mnóstwo korzyści dla inwestorów, którzy się na nie zdecydują. Przede wszystkim zasady przyznawania kredytów hipotecznych są w tym przypadku nieco łagodniejsze, a każdy z inwestorów występuje przed bankiem jako pełnoprawny kredytobiorca. Inwestorzy mogą zbudować w ramach swojej inicjatywy budynek wielorodzinny lub kilka domków wolnostojących. Mają wpływ na to, kto w nich zamieszka, a także na to, jaki projekt budynku zostanie wybrany. Przy takich inwestycjach łatwo wykluczyć marżę dewelopera, a u wykonawców i dostawców - negocjować ceny. Nawet niewielkie różnice na tych polach pozwalają na realizację marzenia o własnej nieruchomości za rozsądne pieniądze. Ustawa o kooperatywach mieszkaniowych jako odpowiedź na rosnące ceny mieszkań, koszty budowy i materiałów budowlanych. Zmiany od 1 marca 2023.