Najgorzej od 17 lat
Ceny na całym rynku nieruchomości są obecnie rekordowe i wciąż rosną w zastraszającym tempie. Ci, którzy zdążyli kupić nieruchomość, obecnie mierzą się z wysokimi ratami kredytów hipotecznych. Innym pozostaje jeszcze droższy wynajem, mieszkanie z rodzicami lub budowa własnego domu… Z tym że dużej części brakuje zdolności kredytowej na to, aby rozpocząć inwestycję. Wysokie koszty wynajmu i życia nawet w średnim czy małym mieście skutecznie zabierają możliwość zaoszczędzenia kwoty potrzebnej na wkład własny lub chociaż zakup działki pod budowę domu.
W sytuacji, gdy nawet wynajem kawalerki staje się dobrem luksusowym, trudno spodziewać się zainteresowania tym rozwiązaniem. Według wyliczeń „Business Insider”, kosz budowy wzrósł od 2018 roku do dziś aż o 76 procent. Co ciekawe, choć Polaków ewidentnie nie stać na rozpoczęcie własnej budowy, ceny działek wcale nie spadają. Dane GUS nie pozostawiają złudzeń. W 2023 roku rozpoczęto niespełna 70 tysięcy budów domów na własne potrzeby mieszkaniowe. To najgorszy wynik od 17 lat!
Czy kooperatywa mieszkaniowa uratuje sytuację?
Wciąż stosunkowo niewielka część społeczeństwa wie o istnieniu takiej możliwości, jak założenie kooperatywy mieszkaniowej. W myśl tego rozwiązania kilku inwestorów (co najmniej 3) może wspólnie rozpocząć budowę bloku wielorodzinnego lub osiedla domków jednorodzinnych zaspokajających ich własne potrzeby mieszkaniowe. Jakie są zalety tego rozwiązania?
Przede wszystkim jako grupa, osoby należące do kooperatywy mają możliwości negocjowania cen materiałów i realizacji prac budowlanych na podobnych poziomach, co deweloperzy. Inną ważną zaletą jest możliwość pozyskania odpowiedniego finansowania na korzystniejszych warunkach. Ponadto jest to okazja ku temu, by mieć realny wpływ na to, kto będzie mieszkał w sąsiedztwie.
Członkowie kooperatywy mogą wspólnie nabyć działkę pod budowę, a następnie wspólnie czuwają nad realizacją inwestycji. Co więcej, inwestorzy samodzielnie mogą wykonać część prac na budowie, jeśli mają do tego odpowiednie kompetencje, aby w ten sposób jeszcze bardziej ograniczyć koszty budowy. Tak naprawdę kooperatywy mieszkaniowe, stanowiące bardzo popularne rozwiązanie na zachodzie Europy, są doskonałą okazją do tego, by znacząco obniżyć koszty budowy wymarzonego domu lub mieszkania.
Być może dramatyczny wzrost cen mieszkań oraz kosztów budowy sprawi, że kooperatywa stanie się atrakcyjnym rozwiązaniem dla dużej części społeczeństwa.